Domáce pivo, ktoré si vyrobíte vo svojej kuchyni chutí lepšie ako to načapované v podniku. Domáce pivo si v dnešnej dobe hravo urobíte doma. Jeho príprava nezaberie viac ako jednu hodinku práce. Navyše varenie domáceho piva môže byť aj zábava. Stačí ak si na pomoc zavoláte svoju manželku, priateľku alebo väčšie deti a môžu Vám s tým pomôcť. Spolu to budete mať hotové raz dva. Prvotným krokom je však aby ste všetko čo príde do kontaktu s pivom dôkladne vyčistili. Tak zabránite, aby sa Vám domáce pivo pokazilo. Domáce pivo si môžete spraviť poľa vlastného výberu a vlastnej chutí. Domáce pivo si začiatočníci vyrábajú z mladinového koncentrátu. Mladinový koncentrát je výrobok profesionálneho pivovaru zbavený vody. Tým pádom sa vytvorí akási tekutina podobná medu z ktorej si spolu s ďalšími ingredienciami pripravíte vynikajúce a kvalitné domáce pivo.
Domáce pivo podľa vlastného výberu
Domáce pivo sa vyrába z mladinového koncentrátu, vody (balenej alebo kvalitnej z vodovodného kohútika), kvasného cukru (maltózy alebo dextrózy) a pivných kvasníc (väčšinou bývajú súčasťou mladinového koncentrátu). Aby sa Vám domáce pivo podarilo, je potrebné všetko čo budete pri príprave piva používať poriadne poumývať a vydezinfikovať. Robí sa to z toho dôvodu, aby sa pivo v priebehu kvasenia nepokazilo. Pretože ak by fermentačná nádoba, pohár, lyžička, kuchynská doska atď. neboli správne umyté mohlo by sa domáce pivo ľahko pokaziť. Kvasenie domáceho piva prebieha v dvoch procesoch kvasenia. Prvé kvasenie je primárne, ktoré kvasí bezprostredne po príprave piva. Toto kvasenie trvá približne jeden až jeden a pol týždňa. Nádoba so zmesou sa umiestni na chladné a tmavé miesto a po čase je pripravené na sekundárne kvasenie. Sekundárne kvasenie už prebieha v sklenených fľašiach. Domáce pivo sa totižto po primárnom kvasení nafľaškuje do fliaš. Ak máme k dispozícii tmavé sklenené fľaše máme vyhraté. V nich prebieha proces kvasenia ešte lepšie. Sekundárne kvasenie trvá približne dva až tri týždne. Čím dlhšie však vydržíte mať domáce pivo nafľaškované a nevypijete ho, tým lepšie. Domáce pivo môže takto kvasiť aj mesiac a viac. S kvasením dostáva plnšiu a lepšiu chuť. Urobené a hotové domáce pivo si potom dáme do chladničky a môžeme si ho vychutnávať v ďalších dňoch či týždňoch. Domáce pivo sa dá urobiť napríklad v objeme od 9 litrov až do 25 litrov. Všetko záleží od toho, aký si zakúpite mladinový koncentrát.
Domáce pivo chutí najlepšie vychladené a určite si ho výborné vychutnáte v spoločnosti Vašich blízkych a známych. Hodí sa na každú rodinnú oslavu či posedenie so susedmi alebo priateľmi.